mummi aed

Siin näitame pilte oma aiast ja lilledest.

mummi aed

PostitusPostitas mumm » 08 mai 2012, 13:04

Kui ma esimest korda oma aiamaatükki nägin, siis oli see lihtsalt üks jupike heinamaast täis heinamaataimi, põhiliselt kõrrelisi.
Kõigepealt oli vaja pikk hein maha niita. Ja siis hakkasime kaevama murumättaid välja. Mäletan veel seda esimest 2m labidalaiust mullarida... Paraja lapi saime valmis alles järgmise aasta kevadel. Mätastest aga kasvas aiamaa äärde piklik küngas.
Poolele mätastekünkale vedasime peale mulda, et sellest kujundada lilleküngas. Kaevatud maa peale aga külvasime aedvilju. Kõike tegime käsitsi ja looduslikult. Isegi kartulivaod sai labidaga kaevatud. Suve lõpus oli meie saak kehv. Kartul oli kärnas, sibulad, gladioolid ja porgandid ussitanud. Kapsaliblikas pistis kapsad nahka. Hernestest ma üldse ei räägi :lol: Mõned lilleseemned ei idanenud üldse ja õielõikur ning mingi võrgukuduja rüüstasid minu roosipõõsaid. Ainus mis võimsalt kasvas ja vilju tootis oli suvikõrvits.
Sügisel tegin paar rida maasikapeenraid ja kaevasime lillepeenardesse tulbisibulaid (hästi palju). Nüüd on jälle kevad ja vesirotid on lilled puutumata jätnud, kuna kaevasin nad pottidega maasse. Kenad nupud küljes ja varsti hakkavad õitsema. Ka bojengid on talve üle elanud ning liiliad, talinelgid, roosid, iirised. Juurde sain naabrinaise käest kannikesi, nurmenukupuhma, hüatsinte, siniliiliaid, nurmnelgi ja veel mingid lillemättad. Kui soojemaks läheb täieneb minu lilleaed rooside, gladioolide võrra. Näha on ka pisikesi taimealgeid peenardel, kuhu külvasin värvilist raudrohtu, sametlilli, kannikesi. Veel ootan moonide, kummeli, karikakarde, saialillede ja lupiinide kasvamist. Muru sisse puistasin ristikheina seemet. Ka aedviljade kasvatamisega oleme sel aastal targemad.
Ootan põnevusega, milliseks kujuneb sel aastal meie noor aed.
Pilt eelmise aasta aiamaast:
http://i48.tinypic.com/1o3wx0.jpg
"Mida külvad, seda lõikad"
mumm
Aktivist
Aktivist

Postitused: 180
Sugu: Naine

Re: mummi aed

PostitusPostitas mumm » 09 mai 2012, 20:08

Täna käisin oma aeda kaemas. Kõik mida peaks näha olema on väljas. Hernevagu rohetab. Porgandipeenardel on kohati rohelisi taimelehekesi näha. Nartsissid õitsevad.
Ainult küüslaugupeenral on augud sisse jäänud ja redistega tunduvad kehvad lood olevat. Tundub ka et üks roosipõõsas on vist ära kuivanud. Täna istutasin lillepeenrasse kaks potiroosi.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 10 mai 2012, 09:13

Väga tore lugeda! Juba kaks aastat tahan oma maailmast ka teema teha ja pilte panna ja puha, aga pole siiani aega... Ma ei tea, millal ma kunagi selleni jõuan...
"Duende... Müstline vägi, mida hoomavad kõik, kuid mida ükski filosoof ei ole suutnud lahti seletada." (Goethe)
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

Postitused: 241

PostitusPostitas mumm » 10 mai 2012, 11:28

Tahaks küll hirmsasti näha Sinu gladiooliaeda. Kas gladioolisibulaid võib juba aeda maha panna? :hmmh:

Tundub, et meie kasvuhoone valmib liiga hilja, heal juhul järgmine nädalalõpp. Tomatitaimed on aknalaual nagu müürid, väiksed viljad juba küljes. Kõik tahab istutamist aga kasvuhoone materjali pole. Teises toas võimutsevad aknalaual paprikad. Ei teagi mis nendest saab, kui kõik venib :dry:
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 10 mai 2012, 13:41

Võib küll maha panna, mul tuleb reede kuni pühapäev maraton, pean kõik oma sajad sibulad maha saama, olgu mis ilm tahes, tulgu või pussnuge, sest järgmine nädalalõpp ma ei saa maale ja siis on juba hilja. Oleks võinud juba eelmine nädalalõpp alustada.
"Duende... Müstline vägi, mida hoomavad kõik, kuid mida ükski filosoof ei ole suutnud lahti seletada." (Goethe)
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 22 mai 2012, 20:53

Istutasin gladioolisibulad päris sügavale. Kartsin, et liiga sügavale kuid täna oli üks juba väljas. Tulpidelt naksasin õitsenud õied ära ja nüüd peab vist sügiseni lehti imetlema.
Hernetaimekesed on päris suured juba ja tahavad varsti tuge saada. Küüslauguga on naljakas lugu. Panime sügisel hiinaküüslaugu ja mingi küüslauguseemnest kasvanud küünteta sibulad maha. Sibulast kasvanud pealsed on väga viletsad. Õnneks neid ei ole palju.

Tomatitaimed aga kannavad aknalaual ilusaid rohelisi tomatikobaraid ja õitsevad meeletult. Arvan, et selles on suure teene teinud uus väetis "huumus" ja jahedam ilm ning tuult läbi laskvad vanad aknad. Paprikad jäävad samuti sel aastal aknalauale, näis kas kannavad saaki.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 23 mai 2012, 13:31

Oh kui tore! Kevad, kevad! Ka mulle helistati pühapäeval maalt, et mul ühe peenra peal on mu suurimad sõbrad tõusnud juba. Ei jõua reedet ära oodata, mil maale saan, et näha ja kokku lugeda, palju gladioole on tõusnud, mis sordid on tõusnud, kui suured... Ohh.
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 27 mai 2012, 08:03

Kõik gladioolid on väljas ja mõned, mis toas ette kasvatasin istutasin ka aeda rooside vahele. Mättaid moodustavad lilled said veel ära külvatud. Tellisin juurde lõosilmi roosat ja sinist, pööris-kipslille, päikesesilma, metssalvei, hanerohu, kadakaera, aubrieeta.
Oad külvasime ära ja nüüd on ninad väljas. Otse avamaale said ka kollane ja roheline suvikõrvits millest on üleval roheline. Maasikataimedel on küljes suured õiepungad, samuti liiliatel ja bojengidel.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 29 mai 2012, 16:55

Väga imelik lugu on nüüd meie aedoaga. Eelmisel aastal ussitasid seemned mullas ära ja nüüd jälle. Mingid idud tulid välja, kuid väga nirudad. Ei teagi, mis seal mullas toimub.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Mercar » 29 mai 2012, 20:41

Väga vahva on lugeda su aiateemat. Ma pole eriline aiasnokitseja ja pole aastaid selleks võimalustki olnud. Samas mõnest asjast tunnen ikka puudust, melissi ja piparmünditaimedest, maasikapeenrast.

Kui võimalust on, võiksid pilte lisada, vahva oleks noori gladioole jm näha :)
Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?
D. Adams
Minu taimed
Kasutaja avatar
Mercar
Üldmoderaator
Üldmoderaator

Postitused: 197
Sugu: Määramata

PostitusPostitas Loomahull » 30 mai 2012, 10:50

Eehh, Sinu teema isutab mul ikka enda aiast teemat tegema, aga pole jõudnud siiani... Ometi oleks nii umbes kolme tonni jagu pilte üles panna ja muud. :-D
Hmm, seda pole küll kuulnud, et uba ära ussitaks... Kas tegu on sama sordiga, mis eelmine aasta? Kindel, et mitte hakid ja varesed hoopis nahka ei pista?
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 27 juuni 2012, 19:17

Aeduba on natuke põldoast õrnem. Sain teada, et meil on mullas söödikud. Keetsin kohe hunniku tomatilehti ja tegin sellest lahuse, millega kastsin oapeenart. Panin uued seemned ja nendest kasvasid korralikud taimed. Sibulat kastsin sama lahusega ja lisaks veel soolase veega. Osadele gladioolidele tegin samuti "ussikuuri". Kõikidele ei julenud kuid tundub, et ei juhtunud midagi. Kaevasin tulbisibulad välja ja asemele istutasin poisipead. Panin need kunagi seemnest kasvama.
Maipõrnikad näksivad meie oataimi ja sipelgad kasvatavad oma lehetäide karja ubade latvades. Pritsime neid aegajalt roheliseseebilahusega. Hernel on väiksed kaunad küljes juba ja õitseb ilusasti. :-)
Kurk sel aastal meil üles ei tulnud.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 27 juuli 2012, 11:12

Meie gladioolidel on midagi viga. Lehed lähevad kollaseks ja üks taim on justkui mulla lähedalt ära mädanenud. Ei tunne õisikuvart kuskilt tulemas, kuigi sibulad olid prisked ja lootused suured. Ainult üks on ajanud uhke õieoksa.
Kartulitel on lehemädanik ja õielõikur naksas õied maha. Alla on siiski mugulad tulnud, oleme saanud juba maitsta värsket kartulit. Selle aasta sordiks oli Printsess. Järgmisel aastal paneme mitu erinevat sorti maha.
Uba on uhke nagu alati ja aeduba on ka juba ilus, ühte õiekest märkasin täna. Ainus kapsas mis meil kasvama läks on ära ussitanud. Ei raatsi teda välja kakkuda, las olla ilupärast. Hästi kasvab põldoa külje all peet. Porgandi külvasin küüslaugu ja sibula vahele. See mõjus. Porgand on jäänud kärbsest ja ussidest puutumata.
Liiliad on imelikult pisikesed nagu ka pojengid, mis peaaegu ei õitsenudki. Millegipärast ei taha sirel kasvada.
Naabrinaine, kelle aed on uhke lillemere alla mattunud soovitas väetada. Maa on lahja.

Roosid on sel aastal võimsad. Potiroosid, mis talve üle elasid on meeletult õisi täis. Kevadel istutasin kaks taime juurde. Uskumatult kõrgeks on kasvanud. Ilusad on ka päevalilled oma suurte tumeroheliste lehtedega ja kõrvitsad mis kasvavad mättahunniku otsas. Ravimtaimed: kummel, liivatee, saialill, meliss, piparmünt on ka väga kobedad.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 26 okt 2012, 13:01

Selle suve pildid minu aiamaast.
Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt

Pilt
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 26 okt 2012, 14:03

Väga-väga ilusad pildid!Gladioolid ja oad ja...
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 26 okt 2012, 16:43

Aitäh Loomahull :razz: Suure päevalille pani kasvama minu mudilane. Kahjuks mädanesid kõik päevalilleõied ära, kui seal seemned valmima hakkasid. Ei tea mis selle suvega lahti oli. Loodame järgmisel aastal paremat. Vähemalt sel aastal minu sibullilli ja porgandeid ussid ei rünnanud. Soolalahus aitas.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 27 okt 2012, 08:11

Noh, tänavune suvi oli nii vihmane ja kole, polnudki ju teist oeaaegu, kõik kuiva ja kuuma tahtvad asjad ei kasvanud hästi, osaliselt läksid mu gladioolid ka selle nahka :hanky: Loodame, et järgmine aasta on parem suvi.
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 08 nov 2012, 08:10

Minul samamoodi. Osad gladioolid ei õitsenudki ja mõni mädanes ära. Järgmisel aastal peaksid õitsema hakkama, sel aastal külvatud tokkroos ja lupiinid. Otsin gladioolidele aias kindlasti uue koha, kus muld viljakam on.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 29 dets 2012, 11:48

Käin juba seemnemaailm.ee seemneid piilumas. Tegin nimekirja valmis ja täna terve öö mõtlesin, kuhu ma midagi istutan. Küll on mõnus unistada :P
Proovime kevadel kurgilava ehitada. Istutan sinna prooviks paar arbuusi Oyo Njok. Kui ruumi üle jääb, siis mõne paprika Topepo Rosso. Tomatid võtan madalad ja avamaa omad (Alpha varajane). Proovin kahe kurgisordiga F1 Corinna ja F1 Anne. Anne panen avamaale. Sain teada, et kurke soovitatakse kasvatada avamaal ümbritsetud suurte taimede "müürist". Proovin kindlasti järgi.
Uue asjana katsetan pudelkõrvitsat. Pidi olema võimsa lehestikuga ronitaim. Veel valisin välja hilise porrusordi De Carentan 2.
Porgandisorte oli nii palju, et ei osanud valida. Lõpuks leidsin F1 Calina varajane ja Nantes 5 Monanta keskvarajane.
Kabatšokk Nefrit F1. Huvitav, et kollased sordid on vastupidavamad kui rohelised. Siiski meile tundub roheliste sortide maitse parem. Leidsin ka redise Vera. Hernest varajane Avola ja keskvalmiv Gloriosa
Kui lumi vahepeal peaks ära sulama, siis lähen kindlasti aiamaale oma valdusi üle vaatama. Kevadel istutan aiamaa äärde mõne kasepuu, lilli külvan juurde..õhhh. Kevad võiks kiiresti-kiiresti tulla.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 29 dets 2012, 15:04

Juudas, juba sordid valitud, inimene, uusaastagi pole käes veel. :rofl: Aiatööni on neli-viis kuud aega veel. :-D
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas mumm » 29 dets 2012, 16:14

Parem seemned enda käes, kui poes. Siis saab neid aegajalt imetleda ja kevad tundub veelgi lähemal :happy:
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 29 dets 2012, 16:16

Õnneks või kahjuks ei oota ma kevadet veel üldse, ma ootan, et talv tagasi tuleks ja taas pakane pauguks. 1. märtsis võib kevadesse minna ja siis hakkame aiast unistama. :razz:
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

PostitusPostitas Arctia » 02 jaan 2013, 09:09

Minagi olen veel mõnusas äraolemisuinakus nagu aedki lume all :biglove: . Kevade peale ei taha veel eriti mõeldagi. Just selle perioodi peale kui tubaste taimede kõrvale tekivad hirmkiirelt edenevad tomatitaimede ja paprikate jms.totsikud . Siis on küll tunne, et endale ja perele jääb ruumi väheseks. Aga samas ei anna miski võrrelda esimeste erilise hoolega muldapoetatud seemnetega märtsielevuse ajal...oehh, lähen ka vist oma seemnekarpi inventeerima :roll:
Kasutaja avatar
Arctia
Tihe külaline
Tihe külaline

Postitused: 87

PostitusPostitas mumm » 02 jaan 2013, 14:37

Käisin täna tuduvat aiamaad pildistamas. Lumi oli rooside ümbert ära sulanud ja lillemättad kõik puha mustasid. Kraapisin neile lund peale. Hiljuti kuulsin, et nii peab tegema.
Ei jõua ära oodata, kuna võin paprika seemned mulda panna :razz: Õnneks on mul väike aiamaa ja seega ettekasvatamist vähe.

Täna tehtud pilt, välja sulanud lillepeenrast.
Pilt

See kobe roheline asi pildil on liivatee. Panin üleeelmisel aastal seemnest ja ei lootnudki et kasvama läheb. Nüüd tundub, et kasvab isegi talvel. Sügisel lõikasin natuke tagasi.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 18 veeb 2013, 13:59

Külvasin reedel paprika ära. Huvi pärast panin mulda ka mõned potitomati seemned. Ostsin spetsiaalse hobusekakaga külvimulla.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 19 veeb 2013, 09:45

Sain ühe allahinnatud potiroosi, helepunaste õitega. Kuna muld kus roos kasvas oli täiesti läbi vettinud ja rohetas pealt, siis istutasin ümber. Sain lausa neli roositaime ja hulga pistikuid. Ega ma roosidest suurt midagi ei tea ning käisin seepärast raamatukogus infot otsimas. Jube keerulised raamatud, mitte midagi aru ei saa :lol: Niipalju sain siiski targemaks, et tean nüüd kuidas erinevaid roose lõigata, istutada, ja talveks katta.
Pistikuid tegin huvipärast. Muidugi mul pole neid aineid ja vedelikke millega pistikuid enne mulda torkamist töödeldakse, kuid missiis. Niisama neid ilusaid võrseid ka minema ei raatsinud visata.
Kevadel viin roosid aiamaale.

Pilt
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 25 veeb 2013, 14:42

Kõikidel roosidel on lehepungad suureks paisunud. Pistikud istutasin siiski plastmasskarpi, et nad ära ei kuivaks. Tundub, et nad on heas seisus, sest ka neil on lehepungad paisunud.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 08 märts 2013, 11:26

Rooside tited surid ära, kuid tagasilõigatud roosidel on kõigil noored lehed küljes. Potitomat Vilma kasvatab juba teisi pärislehti ning on ka juba ära pikeeritud. Paprika Rosso pojukesed on veel pisikesed oma titelehepaariga. Tomat Mato pole veel jõudnud täragata, nagu ka porru. Porrut plaanin veelgi külvata, kui mulda saan.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas mumm » 08 aprill 2013, 15:05

Kääbustomatid "Vilma" on koos turbapottidega lillepottidesse istutatud. Võtsin selle töö eile ette, sest neil oli näha juba õienupud. Kõik 9 Vilmat on ilusasti kasvanud ja tänu päikeselistele ilmadele ei ole mm-tritki välja veninud.
Madalakasvuline "Mato" on külvatud kahes osas. Esimesena mulda saanud seemned on sirgunud 6 lehega kenadeks istikuteks. Teine hunnik Matosi on kasvatamas esimesi pärislehti.
Täna kavatsen külvata kõrgekasvuliste tomatite "Vilja" ja "Visa(F1)" seemneid. Meil on lootust saada sel aastal kasvuhoone, siis on hea kui on erinevaid sorte tomatitaimi.
Paprikad on uhked 6 pärislehega. Pikeerimiseks kasutan alguses kassette ja edasi turbapotte. Turbapottidel on hea omadus mullas laguneda. Hiljem on lihtne taim koos potiga kasvukohale istutada.
Leeklilled, põõsasastrid on oma lehed mullast välja pistnud. Eile külvasin ära raudürdi. Ennem hoidsin seemneid 4 päeva külmikus nagu ette nähtud. Porrutaimed on nagu niidid.
mumm
Aktivist
Aktivist

PostitusPostitas Loomahull » 09 aprill 2013, 09:54

Ohjah, kevad on tore aeg, külvikaste muudkui tuleb ja tuleb juurde ja hoolt ja vaeva on nende pisikestega iga päev. Vaata, et päike ära ei kõrvetaks ja vaata, et kuivas ei oleks ja vaata, et külm ei oleks ja vaata, et liiga märg ei oleks ja vaata, et palav ei oleks ja... :biglove:
Kasutaja avatar
Loomahull
Tõeline lillesõber
Tõeline lillesõber

Järgmine

Tagasi: Minu aed

Kes on online

Kasutajad vaatamas seda foorumit: Pole registreeritud kasutajaid ja 1 külaline